Wydawnictwo ONGRYS


Nowinki   Wydawnictwo   Publikacje   Zakupy   Forum   Kontakt  

Kubuś Piekielny:
    Opis projektu
    Seria
    Publikacje
    Autorka
    Produkcja
    Recenzje

Patroni albumu:
Gildia Komiksu
Aleja Komiksu
Poltergeist

Wydawnictwo ONGRYS
Albumy:
    
Skąd się bierze woda sodowa?
    
Antresolka profesorka Nerwosolka
    
Orient Men
    
Podróż smokiem Diplodokiem
    
Więcej albumów...

Kontakt:
wydawnictwo@ongrys.plKubus Piekielny - Wydawnictwo ONGRYS

Kubuś Piekielny

Seria "Kubuś Piekielny" to humorystyczny komiks obyczajowy opowiadający zabawne perypetie dwóch rodzin mieszkających po sąsiedzku. Codzienne życie obfitujące w błahe z pozoru wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i absurdalnych.

Głównym bohaterem serii jest nastolatek Kuba. Jego ojciec - Glorian Piekielny (tytułujący się inżynierem hydraulikiem) jest typowym pracownikiem biurowym. Mama ma na imię Ewa i prowadzi dom. Ich sąsiedzi to Krzesław i Zofia Przesadowie, wraz z córką Malwiną.

Kubuś i Malwinka to duet nie do zdarcia. Dzieci są wszędobylskie i arcyciekawe świata, a ich nieograniczona wyobraźnia podsuwa kolejne psoty. Ich zwariowane pomysły potrafią wyprowadzić z równowagi nawet spokojnych zazwyczaj rodziców. Jednak to właśnie dzieci najlepiej potrafią zaadaptować się do siermiężnej rzeczywistości, w której rodzicom często brakuje już sił. To właśnie one potrafią z samochodu meblowego zrobić karetkę, ze starego złomu - harcówkę, z klatki schodowej - plac zabaw, a starego pociągu - scenografię westernu. Świetnie się bawią w czasie remontu, który dla dorosłych jest katastrofą.

Po latach bardzo ciekawie wyglądają PRL-owskie realia - zobrazowane w komiksie. Seria nie jest i nie miała być satyrą polityczną. Niemniej absurdalność pewnych elementów ówczesnej codzienności przeczy dominującemu wtedy w mediach obrazowi Polski jako krainy mlekiem i miodem płynącej. Najostrzejsza satyra dotyka dumę socjalizmu - przemysł budowlany. Nowoczesny blok na nowoczesnym osiedlu (dziś powiedzielibyśmy "blokowisku") pełen jest usterek i niedoróbek. I to nie jakichś drobiazgów - odpadających klamek, hałasującej windy czy warczących kranów. W budynku może zabraknąć nawet balkonu lub drzwi wejściowych! Ekipa remontowa na każdym kroku wykazuje swoją niekompetencję. Poza wszechobecnymi usterkami po budowlańcach pozostają śmieci oraz puste butelki o charakterystycznym kształcie, nie pozostawiającym wątpliwości co do zawartości.

To jednak nie koniec uroków socjalizmu. Zaopatrzenie sklepów jest na takim poziomie, że pojawienie się dobrej farby do włosów to wydarzenie miesiąca które powoduje powszechną mobilizację. Aby stać się posiadaczem rodzinnego samochodu marki Fiat 126 p, trzeba przez wiele lat oczekiwać na przydział (lub wygrać na loterii). Luksusem staje się korzystanie z telefonu, a urlop spędzić można rozbijając namiot na trawniku przed blokiem.

Najbardziej znane czytelnikom są perypetie zawarte w książeczkach "Przeprowadzka" oraz "Sąsiedzi", które ukazały się w roku 1984, a wznowione zostały w roku 1989. Historia rozpoczyna się gdy Piekielni otrzymują przydział na nowe mieszkanie w bloku. Na spotkaniu lokatorów poznają przyszłych sąsiadów - Przesadów. Znacznie mniej osób wie, że pierwotnie seria ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie "Świat Młodych" - począwszy od numeru 57/1977. W wersji gazetowej Piekielni i Przesadowie mieszkają po sąsiedzku, ale nie w bloku, tylko w domku - bliźniaku. Kubusia poznajemy tutaj jako niemowlę. Pierwsza seria - składająca się z 30 odcinków - to ciąg luźno powiązanych ze sobą przygód. Dwa lata później gazeta rozpoczyna drugą serię, na początku której obie rodziny przeprowadzają do mieszkania w bloku. Ona również składa się z pojedynczych historyjek. Trzecia seria - opowiadająca o remoncie - zostaje opublikowana w roku 1981.

Trzy lata później wydawnictwo Interart postanowiło wydać przygody Kubusia w książeczkach o nietypowym, kwadratowym formacie. Autorka przerysowuje wybrane przygody z dwóch pierwszych serii, rozpoczynając akcję od chwili otrzymania mieszkania. Kolejne przygody Kubusia ukazują się w Świecie Młodych dopiero w roku 1990 pod tytułem "Ja, Kubuś". I znów są to narysowane od nowa przygody z pierwszych dwóch serii, w tym samym kwadratowym układzie. Były one przygotowane z myślą o trzeciej książeczce, niestety jej publikację pokrzyżował upadek MAW-u. Do Kubusia i Malwinki autorka wróciła na łamach czasopisma "Uśmiech numeru", w którym zamieszczono łącznie sześć krótkich historyjek.

W roku 2009 wydawnictwo Ongrys opublikowało zbiorczy album z przygodami "Kubusia Piekielnego".

Przygody Kubusia i Malwinki były rysowane przez ponad 30 lat. W tym czasie całkiem zmieniła się kreska autorki. W pierwszych przygodach z lat 70-tych widać jeszcze brak wprawy, późniejsze są już znacznie bardziej dopracowane i przyjmują charakterystyczny dla autorki styl. W ostatnio narysowanych planszach Pawel starała się dopasować do stylistyki, której używała w latach osiemdziesiątych - przy najbardziej znanych przygodach z książeczek. Czy udało jej się zachować ducha komiksu - oceńcie sami.

Wydawnictwo ONGRYS
Najlepszy wydawca 2010

Strony:
Kapitan Żbik
Zeszyty Komiksowe
Festiwal Komiksu w Łodzi
Christa dla zaawansowanych

Autorzy:
Papcio Chmiel
Bohdan Butenko

Portale:

Sklepy:

statystyka